Ekologiczne podłogi laminowane Pergo

Podłogi laminowane Pergo: dbałość o zrównoważony rozwój

W Pergo bierzemy na siebie odpowiedzialność za produkcję podłóg w sposób jak najbardziej zrównoważony. Od produkcji naszych podłóg do końca ich życia: nieustannie wprowadzamy innowacje, aby zminimalizować potencjalny wpływ na naszą planetę. Jako wynalazca podłóg laminowanych jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwszy producent w historii otrzymaliśmy etykiety Nordic Swan i EU Ecolabel dla podłogi.

Drewno traktujemy z szacunkiem


Bezpieczne przechowywanie CO2

Drzewa są zasobem odnawialnym i cennym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu. Dzieje się tak, ponieważ pochłaniają one CO2 i bezpiecznie go utrzymują. Pozostaje on tam do końca ich życia, nawet gdy drewno zostaje użyte na przykład w podłodze laminowanej. CO2 jest uwalniany podczas spalania drewna, dlatego unikamy tego tak bardzo, jak to tylko możliwe, zapewniając długowieczną podłogę i dożywotnią gwarancję do 33 lat.


Wykorzystanie odzyskanego drewna

Drzewa są również ważnym siedliskiem dla zwierząt i mają zasadnicze znaczenie w stymulowaniu bioróżnorodności. Kolejny powód, dla którego wybieramy produkty uboczne z drewna zamiast ścinania nowych drzew. Dlatego do produkcji płyt HDF w rdzeniu naszego laminatu używamy w 100% drewna z odzysku. Są to odpady drzewne zebrane z tartaków, procesów gospodarki leśnej, utrzymania dróg itp., które w przeciwnym razie skończyłyby jako śmieci lub w spalarni.


Gwarancja PEFC

Nasze podłogi laminowane są certyfikowane przez PEFC — wraz z FSC jest to najbardziej zaufany certyfikat w zakresie zrównoważonego pozyskiwania. Ta etykieta gwarantuje, że nasze drewno pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju lub z kontrolowanego środowiska, chroniąc lasy pierwotne i zapobiegając nielegalnemu wyrębowi poprzez analizę ryzyka. Dlatego możemy być pewni, że nasze pozyskiwanie drewna nie prowadzi do wylesiania.

Podłogi laminowane Pergo wykonane są w 100% z drewna odzyskanego
Podłogi laminowane Pergo charakteryzują się bardzo niskim poziomem emisji

Czyste powietrze w pomieszczeniach


Własna produkcja, pełna kontrola

Spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego jakość powietrza w domu ma kluczowe znaczenie. Na jakość powietrza może wpływać wiele czynników: wentylacja, środki czyszczące, świece, a nawet materiały, z których wykonane są meble i podłogi. Produkując podłogi we własnym zakresie, wiemy dokładnie, jakie materiały są wykorzystywane, a także możemy łatwo kontrolować emisję wszelkich szkodliwych substancji. Dbamy również o zapewnienie możliwości instalacji podłogi bez konieczności stosowania jakichkolwiek klejów.


Minimalna emisja LZO

Własna produkcja jest również korzystna w zarządzaniu i minimalizacji emisji LZO — lotnych związków organicznych w temperaturze pokojowej. Formaldehyd jest jednym z przykładów lotnych związków organicznych, które można znaleźć w podłogach. Emisja formaldehydu w naszych podłogach laminowanych jest znikoma i 10-krotnie niższa od ograniczeń UE, przez co nie ma żadnego ryzyka dla Ciebie i Twojej rodziny. W związku z tym emisja naszych podłóg jest porównywalna z emisją naturalnego drewna, co wyjaśnia, dlaczego otrzymaliśmy etykiety M1 i A+. W przypadku tych etykiet udało nam się uzyskać najlepszą klasę pod względem niskiej emisji.

Wybór zielonej energii


Zasilani własnym ciepłem

Odpady drewniane, które nie są już przydatne do produkcji naszych podłóg laminowanych, są nadal wykorzystywane do wytwarzania zielonej energii. Na przykład pył drzewny powstający podczas cięcia i szlifowania naszych desek jest zbyt drobny, aby można go było poddać recyklingowi, ale mimo to stanowi idealne źródło ciepła dla naszych suszarek bębnowych i pras. Obecnie 70% zapotrzebowania na ciepło w naszej produkcji podłóg laminowanych i winylowych pokrywane jest przez zieloną energię.


Nasze wisiłki idą dalej

Jednak na tym nie koniec. Unilin Group — jako firma macierzysta Pergo — zainwestowała już w dwa zakłady wykorzystujące biomasę do generowania zielonej energii z pyłu drzewnego i odpadów drzewnych niepodlegających recyklingowi. Energia ta służy do zasilania własnych procesów produkcyjnych, a pozostała część jest udostępniana lokalnej społeczności Wykorzystujemy także energię pochodzącą z wiatraków i paneli słonecznych. W ten sposób mniej więcej połowa produkcji naszej grupy jest zasilana energią odnawialną.

Połowa produkcji Unilin Group jest zasilana z odnawialnych źródeł energii

Rygorystyczne normy


Europejski pionier

Jesteśmy pierwszym producentem podłóg laminowanych, który otrzymał etykiety Nordic Swan i EU Ecolabel. Standardy w Unii Europejskiej są bardzo surowe i etykiety te są przyznawane tylko tym produktom i usługom, które osiągają najwyższe oceny środowiskowe w całym cyklu życia.


Ciągle ulepszamy

Aby zmaksymalizować nasze działania i zminimalizować wpływ podłóg laminowanych na środowisko, stosujemy metodologię oceny cyklu życia. Pomaga nam to zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić ulepszenia w każdym cyklu życia produktu. Wynikiem tego jest deklaracja środowiskowa produktu (EPD), która następnie służy jako cenny przewodnik.

Poniższe etykiety potwierdzają, że Twoja podłoga spełnia jedne z najsurowszych norm środowiskowych i zdrowotnych:

Etykieta Nordic Swan Ecolabel dla podłóg laminowanych Pergo 

Nordic Ecolabel

Wysoko ceniona i rygorystyczna skandynawska etykieta ekologiczna dla produktów, które spełniają wysokie wymagania dotyczące standardów środowiskowych w całym cyklu życia.

Oznakowanie EU Ecolabel

Oznakowanie EU Ecolabel

Etykieta doskonałości środowiskowej przyznawana produktom i usługom spełniającym najwyższe normy środowiskowe w całym cyklu życia.

Fińska etykieta ekologiczna M1

M1

Potwierdzenie tego, że nasze produkty podłogowe nie wydzielają toksycznych substancji i są bezwonne. M1 to najwyższa kategoria tej fińskiej klasyfikacji, oznaczająca najniższy poziom emisji.

etykieta emisji a+

A+

Certyfikat regulacji emisji, będący wyrazem uznania za bardzo niską emisję. A+ to najwyższa kategoria, oznaczająca najniższy poziom emisji.

Deklaracja środowiskowa produktu

EPD

Poprzez naszą deklarację środowiskową produktu dowodzimy naszego zaangażowania w dostarczanie dokładnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji na temat ekologiczności naszych produktów laminowanych. 

Pobierz deklarację EPD

Etykieta PEFC

PEFC

Cieszący się globalnym zaufaniem znak towarowy dla produktów drewnianych pochodzących z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.