Go to content Go to search

Układanie paneli podłogowych

Montaż panele laminowane Pergo jest teraz szybszy i łatwiejszy dzięki naszym innowacyjnym systemom zatrzaskowym PerfectFold™ i Uniclic®.

KROK 1: Przygotuj podłoże

Jakość podłoża ma ogromny wpływ na ostateczny wynik montażu. Najpierw usuń wszelkie wykładziny podłogowe. Po sprawdzeniu, czy podłoże jest gładkie, odkurz całą powierzchnię. Upewnij się, że podstawa podłogi jest płaska, czysta, twarda i sucha. Aby uniknąć ryzyka skrzypienia, zabezpiecz luźne części.

Jak duże mogą być spoiny w istniejącej podłodze z płytek? Jak można wyrównać nieprawidłową powierzchnię? Co z ogrzewaniem podłogowym? Pamiętaj, aby najpierw przeczytać instrukcje montażu, które pomogą Ci się dobrze przygotować.

KROK 2: Wybierz podkład

Zalecamy, aby zawsze stosować podkłady Pergo. Są one specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić doskonałą izolację akustyczną, odporność termiczną i poziomowanie. Wybór podkładu Pergo zapewni znacznie prostrzy montaż.

Odkryj podkłady do laminatu

podłoga laminowana zamontowana na podkładzie

KROK 3: Zgromadź odpowiednie narzędzia

Dzięki wygodnemu systemowi zatrzaskowemu nie potrzebujesz całego asortymentu narzędzi. Zalecamy, aby używać wyłącznie akcesoriów Pergo, ponieważ zostały one specjalnie zaprojektowane i przetestowane do stosowania z podłogami Pergo:

Odkryj narzędzia do montażu

KROK 4: Zamontuj podkład do podłogi laminowanej

Rozwiń podkład Pergo i rozłóż go jak najbliżej ściany. Zamontuj pierwszy rząd w tym samym kierunku, w którym planujesz rozłożyć podłogę laminowaną. Stopniowo dodawaj rzędy podkładu. Użyj taśmy samoprzylepnej Pergo, aby połączyć paski podkładu i unikać nakładania się pasków na siebie. Uszczelnij wszystkie łączenia i upewnij się, że nie zostawiają żadnych szczelin (z wyjątkiem drewnianego podłoża).

Odkryj podkłady do laminatu

KROK 5: Zamontuj podłogę laminowaną

  1. Najpierw sprawdź, ile pełnych rzędów desek będziesz potrzebować. W tym celu podziel szerokość pomieszczenia przez szerokość deski.
  2. Nanieś oznaczenie na ścianie w miejscu, w którym zamontujesz ostatnią całą deskę. Ostatnia deska powinna mieć co najmniej 5 cm szerokości w celu łatwego montażu.
  3. Upewnij się, że panele są wystarczająco wymieszane podczas montażu, aby nie ułożyć zbyt wiele identycznych jasnych lub ciemnych paneli obok siebie.
  4. Zacznij od pierwszej deski, którą zainstalujesz w rogu pokoju. Odpiłuj profil zatrzaskowy zarówno z długiego, jak i krótkiego boku deski, aby go usunąć. Z każdego boku deski, który znajduje się bezpośrednio przy ścianie, należy usunąć profil zatrzaskowy, aby zapewnić wymaganą szczelinę dylatacyjną.
  5. Upewnij się, że łączenia końcowe paneli w dwóch kolejnych rzędach nigdy nie leżą w jednej linii. Upewnij się, że połączenia są przesunięte o co najmniej 30 cm.
  6. Wciśnij pierwszą deskę drugiego rzędu w pierwszą deskę pierwszego rzędu i kontynuuj w ten sposób z pozostałymi deskami. Najprostszym sposobem pracy jest siedzenie na już ułożonych deskach.
  7. Podłogi laminowane Pergo nie są przeznaczone do montażu „na klej”.

KROK 6: Podpiłuj podłogę laminowaną

W pewnym momencie konieczne będzie przycięcie kilku desek laminowanych, aby upewnić się, że idealnie pasują do danego pomieszczenia. W zależności od rodzaju piły umieść deskę dekoracyjną stroną skierowaną do góry lub do dołu. Pamiętaj, aby założyć rękawiczki i użyć ołówka do oznaczenia linii cięcia!

KROK 7: Wykończ ze stylem i zapewnij wodoszczelność

Aby wykończyć podłogę, możesz zamontować dopasowane listwy przypodłogowe, profile wykończeniowe lub inne drobne szczegóły takie jak rozetki do rur.

Chcesz uzyskać wodoszczelne wykończenie?

Poznaj akcesoria do podłóg laminowanych