Podłogi Pergo: na długi czas
W czym tkwi sekret naszej kluczowej roli w branży podłogowej? Stawiamy na jakość i innowacyjność dla przyszłości! Poprzez ciągłe doskonalenie projektów i wydajności naszych produktów zwracamy baczną uwagę na zrównoważony rozwój. Dowiedz się więcej o naszych staraniach w zakresie recyklingu, oszczędzania energii i kontroli emisji.
Lider w dziedzinie recyklingu
Zrównoważony rozwój, naturalnie
Unilin Group — firma stojąca za marką Pergo — zawsze była motorem napędowym, jeśli chodzi o recykling. Począwszy od 1960 roku, kiedy po raz pierwszy pozyskaliśmy słomę lnianą — bioprodukt pochodzący z odpadów przemysłu lniarskiego — i wykorzystaliśmy ją do produkcji płyt wiórowych. Od tego czasu koncentrujemy się na surowcach odnawialnych: od słomy lnianej po odzyskane drewno.
Odzyskiwanie drewna
Ukierunkowane na przyszłość podejście oznacza ograniczanie w jak największym stopniu stosowania nowych surowców. To dlatego rdzeń podłóg laminowanych Pergo jest wykonany tylko z odzyskanego drewna. Odpady drzewne pochodzą z tartaków, procesów zrównoważonej gospodarki leśnej, utrzymania dróg itp. niewykorzystane przez nas skończyłyby w spalarni lub na wysypisku śmieci.
Zrównoważona gospodarka leśna
Zrównoważona gospodarka leśna polega na pozyskiwaniu drewna z naciskiem na ochronę naszej planety i bioróżnorodności. Na zapobieganiu wycinki drzew w tempie szybszym niż sadzenie nowych. W procesie gospodarki leśnej niektóre drzewa, np. małe lub pochylone, przeszkadzają w rozwoju innym silniejszym drzewom i są wycinane, aby utrzymać las w zdrowiu. Takie drewno, znane jako drewno przerzedzone, doskonale nadaje się do produkcji podłogi i stosujemy je możliwie jak najczęściej. Pozyskując drewno z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, możemy mieć pewność, że nasze działania nie przyczyniają się do wylesiania.
Tworzenie długowiecznych podłóg
Panele winylowe Pergo są obecnie produkowane z 3 kluczowych składników. Jest to kreda, obficie dostępny materiał, oraz PVC, który poddajemy wewnętrznemu recyklingowi. Jednak mniej więcej jedna czwarta podłogi winylowej Pergo składa się z „dziewiczego” lub nowego PCV, który jest wytwarzany z chloru (soli kuchennej) i etylenu (ropy naftowej). W tej chwili nie jesteśmy w stanie uniknąć stosowania tego cennego i nieodnawialnego surowca, dlatego bardzo ciężko pracujemy, aby zapewnić, że nasze podłogi winylowe będą służyć przez bardzo długi czas, nawet do 25 lat.
Wysiłki w zakresie podłóg z recyklingu od A do Z
Nigdy nie przestajemy się zastanawiać, jak możemy poprawić trwałość naszych podłóg. Zaczynamy od samego początku, czyli fazy projektowania, i zadajemy sobie pytania, aby zoptymalizować zrównoważony rozwój naszych podłóg. Jakie substancje chemiczne są przeszkodą w recyklingu? Jakie alternatywne surowce mogłyby być odpowiednie? Jak możemy sprawić, by nasze produkty były jeszcze trwalsze? Codzienną misją naszego zespołu badawczo-rozwojowego jest znalezienie lepszych odpowiedzi na te pytania oraz kontynuowanie naszych wysiłków i ulepszeń w zakresie recyklingu podłóg.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwszy producent w historii
otrzymaliśmy etykietę Nordic Swan Ecolabel dla podłogi
Ochrona planety
Cele w zakresie globalnego ocieplenia
W Porozumieniu Paryskim wyznaczono ambitne cele, dążąc do ograniczenia skutków globalnego ocieplenia. Unilin Group — jako firma macierzysta Pergo — zobowiązała się do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby przyczynić się do realizacji najambitniejszego scenariusza zawartego w porozumieniu, a mianowicie maksymalnego wzrostu temperatury o 1,5°C do 2050 r. w celu ograniczenia skutków globalnego ocieplenia. W naszych ambicjach kierujemy się Science Based Targets — niezależną inicjatywą promującą najlepsze praktyki w tej walce. Ogromne znaczenie ma podjęcie zdecydowanych działań do 2030 r., dlatego też wyznaczyliśmy bardzo ambitne cele krótkoterminowe, po których nastąpi bardziej stopniowa ścieżka prowadząca do zerowej emisji w 2050 roku.
Energia odnawialna
Unilin Group — firmą stojąca za marką Pergo — zainwestowała w dwa zakłady wykorzystujące biomasę do przetwarzania pyłu drzewnego i odpadów drzewnych niepodlegających recyklingowi na zieloną energię. Energia ta jest wykorzystywana do zasilenia naszych własnych procesów produkcyjnych. Niewykorzystaną energię, oddajemy lokalnej społeczności. Wykorzystujemy także energię pochodzącą z wiatraków i paneli słonecznych. Dzięki tym wysiłkom około 50% produkcji naszej grupy jest już zasilane z odnawialnych źródeł energii.
Europejski Program Efektywności Energetycznej
Prawie wszystkie belgijskie zakłady produkcyjne Unilin Group biorą udział w Europejskim Programie Efektywności Energetycznej. Kluczowym celem tego programu jest oszczędzanie możliwie jak najwięcej energiipoprzez zapewnienie, że wszystkie możliwości oszczędzania energii zostały zidentyfikowane i wdrożone oraz poprzez monitorowanie i zarządzanie dziennym zużyciem energii. Innym głównym celem jest maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej.
Powiew świeżego powietrza
Podłogi o niskim poziomie emisji
Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, co oznacza, że należy poprawiać jakość powietrza w naszych domach. Na jakość powietrza mogą wpływać różne czynniki, począwszy od wentylacji, świec i środków czyszczących, a skończywszy na materiałach użytych w Twoim wnętrzu, takich jak podłogi. Dlatego też bierzemy na siebie odpowiedzialność za produkcję niskoemisyjnych podłóg. Produkując podłogi we własnym zakresie, na tyle ile to możliwe, wiemy dokładnie, jakie materiały są wykorzystywane, a także możemy kontrolować emisję wszelkich szkodliwych substancji i zarządzać nią.
Kontrola LZO
Lotne związki organiczne (LZO) to organiczne substancje chemiczne o wysokiej prężności par w temperaturze pokojowej. Jednym z lotnych związków organicznych jest na przykład formaldehyd, który występuje naturalnie w komponentach podłogowych. Dzięki własnej produkcji jesteśmy w stanie kontrolować i ograniczać LZO. Dzięki temu emisja formaldehydu w naszych podłogach laminowanych jest 10-krotnie niższa od norm UE. Jeśli chodzi o nasze podłogi winylowe, nie wykryto w nich formaldehydu. Znajduje to potwierdzenie na naszych etykietach A (podłogi drewniane) A+ (podłogi laminowane i winylowe) oraz M1 (podłogi laminowane i winylowe).
Etykiety zaufania
Pergo spełnia oczywiście wszystkie przepisy i normy dotyczące ochrony środowiska i zdrowia. Jednak na tym nie koniec. Jako kluczowy gracz w branży podłóg poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność i przyszłość. Dlatego też pracowaliśmy jeszcze ciężej, aby dobrowolnie osiągnąć dodatkowe wysokie standardy.
Nasze wysiłki na poziomie produktów
Nasze działania w zakresie ochrony środowiska są dostosowane do danego produktu. Dowiedz się, jak powstają nasze podłogi laminowane i winylowe.