Kolory — maksymalnie cztery

2 lipca 2015

Poza doborem posadzki, najważniejszą decyzją, którą podejmiesz jako dekorator, będzie wybór właściwych kolorów do dekoracji Twojego domu.

Kolor to kwestia osobistych upodobań i często odkrycie swojego optymalnego „świata kolorów” wymaga dużo czasu.

Nie ma ścisłych zasad łączenia kolorów, jednak ograniczenie palety do maksymalnie czterech kolorów znacznie upraszcza kwestię dekoracji wnętrza. Większa liczba kolorów może mieć niekorzystny wpływ na kompozycję, ponieważ kolory mogą się wzajemnie neutralizować. Oto trzy inspirujące palety kolorystyczne.

Couple choosing colors

Spokojne, neutralne kolory

Spokojne, neutralne kolory

Kolory neutralne są niewymagające. Mają ponadczasowy charakter i kreują w mieszkaniu spokojną, swobodną atmosferę. Znakomicie nadają się też do łączenia z mocniejszymi kolorami.

Mocne, żywe kolory

Mocne, żywe kolory

Żywe kolory, takie jak fuksja, jaskrawoniebieski, szafranowożółty i ciemnoczerwony, wypełniają pomieszczenia energią. Nie bój się stosować żywych odcieni na dużych powierzchniach, np. na ścianach czy suficie. Taki kolor nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Kluczowe znaczenie ma kontrast — żywe kolory doskonale komponują się z czernią i bielą.

dark inks colors

Ciemne, atramentowe kolory

Ciemne, atramentowe odcienie stwarzają w domu nastrój intymności. Zależnie od akcesoriów mogą wykreować wrażenie tajemniczości bądź luksusu. W połączeniu ze złotymi lub srebrnymi elementami ciemne kolory nadają pomieszczeniu ekskluzywnego charakteru.


#RelatedArticleGroups#

Podziel się tym artykułem